• Makey Makey Kit
Makey Makey Kit
Ürün Kodu : A0186       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
265.12 TL   262.47 TL   +Kdv

Makey Makey Nedir?

Makey Makey, bilgisayarınızın neredeyse herşeyi bir klavye olarak algılamasını sağlayacak bir cihazdır. Bu da bir sürü eğlenceli şeyler yapmanıza olanak sağlar. Kart üzerindeki ATMega32u4 mikrokontrolcü, USB HID protokolünü kullanarak bilgisayarınızla bağlantı kurar ve klavye veya fare görevi görür.

Ürün İçeriği

  • 1x Makey Makey HID Board
  • 1x Krokodil Kablo Paketi
  • 1x Mini USB kablo
  • 1x Jumper Kablo Paketi


Makey Makey ile birlikte  veya  kullanabilirsiniz.

Makey Makey ile Neler Yapılabilir?

Örneğin, bir oyun hamuruyla Mario oynayabilir veya bir meyve ile piyano çalabilirsiniz. Kısaca anlatmak gerekirse, iletken olan her cismi Makey Makey ile bilgisayarınız için bir giriş aygıtına çevirmeniz mümkündür. Makey Makey kullandığı yüksek dirençli switchler sayesinde fazla iletken olmayan materyallerle bile bağlantı sağlanabilir. Müzik aletleri, dans oyunları, oyun kontrolcüleri (joystik yada gamepad), Makey Makey ile yapabileceğiniz örnek projelerden sadece birkaçıdır. Kart üzerindeki butonları krokodil kablolar kullanarak uzatabilir ya da doğrudan elinizde tutarak oyun kontrolcüsü gibi kullanabilirsiniz.

 

 

Makey Makey Kullanım Örneği

Makey Makey Nasıl Çalışır?

Makey Makey kartı, üzerinde bulunan temas noktalarının tıpkı butonlar gibi devreyi tamamlaması prensibiyle çalışır. Kart üzerinde bulunan buton noktaları ve ground, yani topraklama hattı eliniz ya da aluminyum folyo gibi herhangi bir iletken ile temas ettiği zaman, bilgisayarınızdaki klavye ya da fareden o buton basılmış gibi tepki alırsınız. Butonları kullanabilmek için elinizle bir taraftan toprak hattına dokunmanız, aynı zamanda da basmak istediğiniz butona bağlı olan cisme dokunmanız gereklidir. Korkmanıza gerek yok! Makey Makey, USB üzerinden almış olduğu 5V güç ile çalışır ve maksimum 50 mikroamper kadar akım çıkışı sağlayabilir, ki bu da insanlara zarar vermesi açısından oldukça düşük bir değerdir.

Makey Makey Hangi Malzemeler ile Çalışır?

Makey makey, çok az miktarda iletkenliği bile olan neredeyse tüm cisimlerle çalışabilir. İletken olan cisimlerin tamamı (örn. metaller), su, bitkiler, oyun hamuru, yiyecekler, kurşun kalem ile kağıt üzerine yapılan çizimler Makey Makey ile kullanabileceğiniz malzemelere örnek verilebilir.

 

 

Makey Makey Kullanım Örneği

Makey Makey Kimler İçin?

Makey Makey çocukların ve elektronik bilgisi çok yüksek olmayan yetişkinlerin eğlenebileceği ve elektronik öğrenmek için ilk adımı atabileceği ideal bir platformdur. STEM eğitimmlerinde, eğlenceli projelerde ve aklınıza gelebilecek daha bir çok elektronik uygulamada kullanabilirsiniz.

 

Makey Makey ile Nasıl Piano Yapılır?

Makey Makey kullanarak iletken tüm objeleri bilgisayarımıza bağlı bir klavye gibi kullanmamız mümkün. Makey Makey ile yapılan en popüler uygulamalardan birisi de piyano uygulamasıdır. Bunun için Makey Makey kartımızın üzerinde bulunan sol, yukarı, sağ, aşağı, space (boşluk) ve click (tıklama) bağlantılarına timsah ağızlı kablolarımızı tutturup, kablonun diğer uçlarını da sırasıyla Do, Re, Mi, Fa, Sol, La ve Si notalarına karşılık düşecek iletken herhangi cisimlere (muz, elma vb. bir meyve de olabilir) sabitliyoruz. Son olarak web tarayıcımızdanadresini açarak fare imlecimizi Si notasına (en sağdaki nota) getirdikten sonra piyanomuzu çalmaya hazırız!

Ürün Özellikleri

  • 6 girişli bağlantı noktası
  • Arduino uyumlu kontrol birimi
  • Yüksek dirençli switchler
  • Her şeyi klavyeye çevirebilme

ATIL ELEKTRONIK

ROBOTRONIK

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER